När man tar körkort är det mycket fokus på kopplingsdragläge, fickparkering och trafikregler. Men det finns två moment som är helt avgörande – och obligatoriska – för att du ens ska få boka ditt prov hos Trafikverket. Vi pratar om Riskutbildning del 1 (Riskettan) och Riskutbildning del 2 (Risktvåan/Halkbanan).

Dessa kurser handlar inte om hur du manövrerar bilen, utan om hur du tänker som förare. De handlar om att rädda liv – ditt eget och andras.

Många elever i Nacka tror att de måste åka långt iväg för att göra dessa kurser. Men på Din Körskola erbjuder vi smidiga lösningar direkt här i Sickla. Vi gör det enkelt för dig att bocka av dessa moment så att du kan fokusera på slutmålet.

Här är allt du behöver veta om “Riskerna” och våra aktuella erbjudanden.

Riskettan (Risk 1) – Teori om Alkohol, Droger & Trötthet

Detta är den teoretiska delen av riskutbildningen.

  • Tid: Ca 3 timmar (exklusive raster).
  • Plats: I våra fräscha lektionssalar i Sickla, nära Nacka Forum.
  • Innehåll: Vi diskuterar hur alkohol, droger och trötthet påverkar din körförmåga. Vi pratar om grupptryck, riskbeteenden och statistik.

Låter det torrt? Inte hos oss! Våra lärare är experter på att göra Riskettan engagerande. Vi använder diskussioner, filmer och verkliga exempel (“alkoholglasögon”) för att visa hur lite som krävs för att omdömet ska svikta.

När ska man gå Riskettan?

Du kan gå den när som helst under din utbildning. Många väljer att göra den tidigt, för att få en bra grundsyn på trafiksäkerhet. Inga förkunskaper i körning krävs.

Risktvåan (Risk 2) – Halkbanan

Detta är den praktiska delen, ofta kallad “Halkbanan”. För många är detta utbildningens roligaste dag!

  • Tid: Ca 3-4 timmar.
  • Plats: Vi samarbetar med Stockholms bästa halkbanor (t.ex. Gillinge eller Bromma) och hjälper dig med bokningen.
  • Innehåll: Här får du känna på hur bilen beter sig när du tappar kontrollen. Du får testa bromssträckor på halt väglag, göra undanmanövrar och känna hur det känns att krocka i låg fart (i en “krocksläde”).

Syftet är inte att lära dig sladda snyggt, utan att ge dig respekt för hastighet och väglag. Du ska lära dig att undvika att hamna i farliga situationer.

När ska man göra Risktvåan?

Du bör vara i slutet av din utbildning. Du måste kunna hantera bilen väl, gasa, bromsa och styra obehindrat. Din trafiklärare i Sickla ger dig grönt ljus när du är redo.

Paketpris: Riskettan + Risktvåan

Det absolut smartaste och mest prisvärda sättet att boka dessa kurser är genom våra erbjudanden i Sickla. Vi erbjuder ofta paketpris om du bokar båda kurserna via oss, eller om du köper ett av våra större Startpaket där riskutbildningarna ingår.

Fördelar med att boka via Din Körskola:

  1. Enkelhet: Vi sköter bokningen och ser till att du blir registrerad hos Transportstyrelsen direkt efter godkänd kurs.
  2. Rätt timing: Vi ser till att du inte bokar Halkbanan för tidigt (vilket kan leda till att du blir hemskickad om du inte kan köra bilen), utan planerar in det perfekt i din utbildningsplan.
  3. Transport: Vid gruppbokningar till halkbanan samordnar vi ofta transport från trafikskolan i Sickla, så du slipper krångla med att ta dig till banan (som ofta ligger en bit utanför stan) på egen hand.

Varför är dessa kurser så viktiga?

Nollvisionen är grunden i svensk trafikpolitik: Ingen ska dö eller skadas allvarligt. Som nybliven förare (18–24 år) löper du statistiskt sett störst risk att råka ut för en olycka.

Riskutbildningarna är designade för att ge dig verktygen att bryta den statistiken.

Genom att gå kurserna hos oss i Sickla får du inte bara ett intyg. Du får insikter som gör dig till en tryggare förare på Värmdöleden en snöig tisdagsmorgon, eller när kompisarna hetsar i baksätet på väg hem från en fest.

Riskettan och Risktvåan i Sickla De obligatoriska stegen mot körkortet

Så bokar du

Det är enkelt. Gå in på vår hemsida och se nästa datum för Riskettan i Sickla. Det är “först till kvarn” som gäller på tiderna.

För Risktvåan, prata med din trafiklärare eller kontakta receptionen så hittar vi en tid som passar.

Kom ihåg: Båda kurserna måste vara genomförda och registrerade innan du gör kunskapsprovet och körprovet.

Säkra din plats idag!

Boka Riskettan direkt online och ta ett stort steg närmare körkortet.

Frågor och Svar om Riskutbildning (FAQ)

Hur länge är Riskettan och Risktvåan giltiga?

Båda riskutbildningarna är giltiga i 5 år från genomförandet. Det betyder att om du av någon anledning pausar din körkortsutbildning, finns dina godkända kurser kvar i systemet under lång tid.

Måste jag klara något prov på Riskettan?

Det finns inget skriftligt prov, men det är krav på närvaro och aktivt deltagande. Du kan inte sitta och sova eller hålla på med mobilen. Du måste vara med i diskussionerna för att bli godkänd.

Får man köra själv på Halkbanan?

Ja, på Risktvåan kör man ensam i bilen (men har kontakt med läraren via radio). Bilen är utrustad med säkerhetssystem som simulerar halka (t.ex. “Skid-car”). Det är både lärorikt och en häftig upplevelse.

Vad kostar Riskettan i Sickla?

Vi har konkurrenskraftiga priser, ofta runt några hundralappar för Riskettan. Risktvåan är dyrare (eftersom det kräver bana och bilar). Kolla vår prislista för aktuella paketpriser!

FAQ Schema: HTML

Author