Möt lärarna som gör skillnaden
Personligt. Varje instruktör har sin specialitet, sina språk och sitt sätt att möta dig.
0
Trafiklärare
4,9
Snittbetyg
Vårt team
Flemingsberg
Johan Cicek
Utbildningsledare, Trafikskolechef & Trafiklärare
Malin Stenhjelm
Trafiklärare
Sussi Metsma
Trafiklärare
Therese Ek
Trafiklärare
Beatrice Caesar
Trafiklärare & Kursansvarig
Hallunda
Lahoud Alnoh
Trafiklärare
Matilda Chamon
Trafiklärare & Kursansvarig
Markus Chamon
Utbildningsledare & Trafiklärare
Abraham Elias
Utbildningsledare, Trafikskolechef & Trafiklärare
Sickla
Abraham Elias
Utbildningsledare, Trafikskolechef & Trafiklärare
Joanna
Trafiklärare & Kursansvarig
Andreas Nygård
Trafiklärare
Sebastian Pantzar
Trafiklärare
Nathalie Danho
Trafiklärare
Hör direkt från oss
Så här går det till hos oss
Ingen mall-text — en av våra egna medarbetare berättar med egna ord hur det är att bli elev hos Din Körskola.
Vad våra elever säger
“Fick ett paket med 10 körlektioner inkl. riskettan och risktvåan. Mycket bra lärare, fint bemött och trevliga, och fick lätt tid. Tack vare dem klarade jag både teorin och uppkörningen på första försöket :)”
Linnea Kristina L.
“Din Körskola är för dig som vill lära dig att köra bil säkert. Du får hjälp med planeringen från start till slut och de bästa lärarna som stöttar in i sista minuten. Tack för att ni hjälpte mig att äntligen ta körkortet!”
Abla N.
“Jättebra körskola och lärare. Klarade min uppkörning på första försöket. Jag rekommenderar Erik, men alla lärare är jättekunniga, snälla och trevliga.”
Pennueng S.
“Om jag hade kunnat ge denna skolan 100 000 poäng så hade jag gjort det. Underbara trafiklärare som verkligen bryr sig om sina elever!”
Jennifer Simone A.
Vår historia
Din Körskola startade 2009 och har i dag 17 år bakom sig som trafikskola i södra Stockholm. Vi började i Hallunda, där vår huvudreception fortfarande ligger, och finns nu även i Flemingsberg och i Sickla i Nacka. De tre skolorna drivs som egna bolag men delar samma upplägg, samma priser och samma sätt att arbeta, så att du får samma utbildning oavsett vilken lokal du väljer.
Vi är auktoriserade av Transportstyrelsen och Guldmedlem i STR, Sveriges Trafikutbildares Riksförbund. I dag är vi 13 trafiklärare, och elevernas omdömen är den mätare vi bryr oss mest om: 4,9 av 5 på Google baserat på 340 omdömen i Flemingsberg. Vi utbildar för behörighet B med både manuell och automatväxlad bil, och håller teorikurs, riskutbildning 1 och 2 samt intensivkurs för dig som vill ta körkortet snabbt.
Att det ska gå att ta körkort oavsett var man börjar har funnits med från start. Därför undervisar vi på svenska, engelska, arabiska, syrianska och turkiska, och därför erbjuder vi teorihjälp med specialpedagog för dig med dyslexi, ADHD eller autism, inklusive utvärdering och intyg som ger rätt till anpassat prov hos Trafikverket. I Sickla har vi dessutom en körsimulator där du kan öva på svåra situationer innan du möter riktig trafik. Vi erbjuder körutbildning för alla oavsett erfarenhet, bakgrund eller diagnos.
Praktiskt har vi försökt göra det så enkelt som möjligt att ta sig hit och att komma igång. Flemingsberg ligger nära pendeltåget och Campus Flemingsberg, Hallunda vid Hallunda centrum och Sickla i Sickla industriområde med tvärbanan runt hörnet. Alla tre har öppet måndag till torsdag 09–18 och fredag 09–16:30. Vill du dela upp kostnaden går det att delbetala räntefritt via Resurs Bank i upp till 24 månader, och du kan börja med en testlektion innan du bestämmer dig för ett paket.
Frågor & svar
Kan jag välja vilken lärare jag vill?+
Ja, du väljer fritt bland våra lärare utifrån språk, personlighet och specialitet. Se lärarna ovan och boka direkt med den som passar dig.
Kan jag byta lärare om det inte känns rätt?+
Absolut. Det viktigaste är att du trivs och utvecklas. Kontakta din lokal så ordnar vi en ny lärare utan krångel.
Kan jag välja en kvinnlig lärare?+
Ja, vi har kvinnliga trafiklärare i teamet. Ange önskemålet vid bokning så försöker vi matcha dig, tillgängligheten kan variera per lokal.
Vilka språk talar lärarna?+
Sammantaget undervisar vi på svenska, engelska, arabiska, syrianska och turkiska. Varje lärares språk visas på lärarprofilen, välj den som passar.
Kan jag ha samma lärare hela vägen till körkortet?+
Ja, det är faktiskt vår rekommendation. Kontinuitet ger bättre resultat, läraren lär känna din körning och kan anpassa undervisningen perfekt.
Avbokningsregler, när måste jag avboka?+
Körlektion: avbokning ska ske vardagen innan, innan kl. 13:00. Kurser: senast 3 vardagar innan kursstart. Intyg från läkare eller arbetsgivare gäller som förfall.
Hur bokar jag en lektion?+
Via Boka-sidan, vår app (du får tillgång vid registrering), telefon 08-512 55 000 eller mejl.
